PCS

Novosti

U petak, 25. listopada 2024. godine, održan je Tehnološki forum u Malom Tehnopolisu Samobor, koji je okupio oko 30 sudionika iz različitih sektora. Ovaj događaj bio je platforma za predstavljanje inovativnih projekata i razmjenu ideja, a organizirali su ga Prirodoslovno-matematički fakultet i Poduzetnički centar Samobor u sklopu europskog projekta ICSE Science Factory.

Projekt ICSE Science Factory

Matija Bašić, voditelj projekta, otvorio je Forum izlaganjem o ciljevima projekta ICSE. Istaknuo je kako je cilj stvoriti dugoročna partnerstva u lokalnoj zajednici, promovirati znanost te podići interes mladih za STEM karijere. Naglasio je važnost interdisciplinarnog pristupa, posebno u kontekstu ekologije, zdravlja i digitalizacije, te pozvao sve zainteresirane da se uključe u aktivnosti otvorenog školovanja i provedbu STEM radionica.

Umjetna inteligencija u zdravstvu

Dr.sc. Anja Barešić predstavila je projekt AI4health fokusiran na primjenu umjetne inteligencije u medicini. Izlaganje je uključivalo primjere kako AI može unaprijediti pružanje zdravstvenih usluga, od automatiziranog prepoznavanja anomalija do digitalizacije medicinske dokumentacije. Istaknula je važnost suradnje između znanstvenika i industrije kako bi se osigurala kvaliteta i dostupnost zdravstvene skrbi.

Uloga fizičara u medicini

Domagoj Kosmina, fizičar, govorio je o ulozi fizičara u medicini, naglašavajući kako STEM zanimanja nude dinamične i dobro plaćene karijere. Svojim izlaganjem potaknuo je raspravu o važnosti interdisciplinarnosti i komunikacije među strukama, ističući da razumijevanje mora stajati iza znanja.

Inovacije u startupovima

Deni Nurkić iz inovacijskog centra Ruđer Bošković predstavio je Nuqleus inkubator, koji pruža podršku startupovima poput Arkensight i Schuma Labs. Oba startupa prikazala su kako se njihove inovacije, poput inteligentnih sustava za praćenje kvalitete zraka i aplikacija za skeniranje biljaka, integriraju u svakodnevni život.

Panel rasprava

Forum je završio panel raspravom pod vodstvom Tihomira Vranekovića, gdje su sudionici razgovarali o izazovima pripreme novih generacija za tehnologije budućnosti. Pitanje kako potaknuti interes za STEM zanimanja bilo je centralna tema Foruma. U raspravi su sudionici istaknuli važnost kontinuiranog obrazovanja i spremnosti na prihvaćanje novih znanja.

Naglašena je važnost razvoja emocionalne inteligencije kod mladih te jača povezanost između obrazovnog sustava i industrije.

Zaključak

Tehnološki forum u Samoboru bio je izuzetno uspješan događaj koji je potaknuo diskusije o važnosti STEM obrazovanja i inovacija. Sudionici su napustili forum inspirirani novim idejama i motivirani za daljnji rad na projektima koji će oblikovati budućnost. Događaj je završio u ugodnom raspoloženju, a sudionici su se imali priliku neformalno družiti i razmijeniti iskustva.

 

IMG_2105